| RaVuL a întrebat:

Am un Audi a4 b5 (97 motor 1.6 benzina) S-a terminat bateria de tot... abia daca mai pot pune contactul.Masina e la tara si nu stiu ce model de baterie am nevoie...M-a puteti ajuta.pana acum am avut Robat dar nu stiu modelul.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa o misti de acolo iti ajunge sa ii pui un redresor vreo cateva ore sau sa iti curent de la alta masina, pe urma de duci la un magazin de piese auto cu bateria si te rezolva aia

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pai, e simplu: uita-te la bateria de pe masina, pentru ca, pe ea, scrie toate caracteristicile (voltaj, amperaj etc) si cauti o baterie cu aceleasi caracteristici.
Inainte de asta, poate n-ar fi rau sa verifici un pic nivelul lichidului, sa completezi cu apa distilata, daca e nevoie si apoi, sa tii bateria o noapte la redresor.

| EddiWeed a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi cu masina la magazinul de unde cumperi bateria.acolo iti testeaza bateria la rece iar apoi o monteaza pe masina si o mai testeaza odata sa vada cum se comporta cand sunt consumatori cand nu sunt sa vada cum iti incarca alternatoru sa afle timpu de pornire, etc iar toate testele astea se atasaza garantiei.nu iti cumpara bateria dupa ureche fara sa fie verificata pe masina. daca nu e buna ce faci? alt drum de la tara la magazin sa o schimbi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baterie AAA.

| Ramona000 a răspuns:

Orice model pana la 75 amperii

| RaVuL explică:

Am luat una de 95 Ah de la BOSCH sa stiu ca nu mai am treaba..merge perfect.

| CatalinOrzan a răspuns:

Pai ia-ti o baterie in jur de 70ah.

| BassHunter13 a răspuns:

Pentru benzinare trebuie sa aiba minim 56amperi una buna ii Bosch Varta sau Rombat iti recomand una de 71amperi si nu mai ai probleme cat mai ti masina! Succes