| szergiu a întrebat:

Am un bmw 316 si incalzeste motorul dar radiotorul este rece... am scos termostatul afara si tot incalzeste ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ce intelegi prin "incalzeste"? La ce temperatura ajunge motorul? Ventilatorul porneste? Scade temperatura afisata la bord atunci cand ventilatorul functioneaza?

8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Radiatorul autovehicolelor este utilizat pentru evacuarea caldurii de la lichidul de racire spre aer, functie de temperatura lichidului de racire ''termostatul obtureaza sau nu orificiul de trecere a lichidului de racire spre radiator, deschiderea orificiului se face treptat incepand cu o temperatura de circa 82 grade C.deschiderea completa se face la o temperatura de 92 grade. în plus pe bord exista un aparat de bord care indica exact temperatura lichidului de racire din instalatia de racire. Prin functionarea motorului este normal ca lichidul de racire sa se incalzeasca, chiar daca se renunta la termostat datorita frecarilor care au loc in interiorul motorului. În concluzie, montati termostatul la locul lui, aerisiti instalatia de racire si apoi urmariti variatia temperaturii lichidului de racire prin aparatul de bord. Daca se incadreaza in parametri normali a unei functionari corecte nu aveti de ce sa va faceti probleme.Pentru mai multe detalii puteti sa ma abordati in privat.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu inteleg. Tu vrei ca un motor functional sa fie rece? straight face

| leinad a răspuns:

Verifica termocuplajul de la paletii ventilatorului si vezi sa nu fie radiatorul infundat.

| florinel_8849 a răspuns:

Tinel in parcare ca sta rece

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intocmai...ai scos termostatu'...nu mai raceshte....probeaza sa cumperi unu' nou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba pompa de apa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Circuit infundat, presupun ca instalatia este obturata undeva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarizer putea sa ai undeva infundata racirea si nu is face circuitul de racire