| Florariu_Adrian_1998 a întrebat:

Am un golf 4 1j5 101CP an 2000
As vrea sa ii schimb ceasul de bord
Al meu nu are ecran si as vrea unul cu ecran
Ar fi probleme daca pun unul asa? ce model ar trebui sa caut mai exact?

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Poti pune cam orice model de ceasuri care au fost puse pe Golf 4, Bora, eventual Passat, si le schimbi carcasa sau softul, dar daca vrei sa fie mai usor cauti unul identic cu al tau, in functie de motorina/benzina, kilometrii/mile, dar si cu computer de bord, (Ecranul ala e pentru computer de bord, nu doar de aspect) nu e mare greutate la alegerea ceasurilor.
Problema vine la motaj, vei mai avea de tras ceva fire 3 mai exact, plus inca unul pentru senzorul te temperatura exterioara daca nu ai climatronic si de schimbat maneta de la stergatoare daca vrei sa si functioneze computerul de bord.
Si probleme, da, sunt, trebuie invatate/adaptate pe masina, altfel nu vei putea pornii masina, deci fie dai 400 de lei pe doua interfete de diagnoza si le adaptezi singur, fie mergi la altcineva sa ti-le monteze.

Cat despre preturi pentru piese, depinde ce noroc ai, poti sa scapi si cu 100 de lei daca ai noroc, sau te pot duce si la 200 de euro, depinde de noroc si de ce preferinte ai, daca vrei minidot (jumate de ecran) sau maxidot(ecran complet), cu ecran nou, sau vechi (cel mai adesea acele ecrane incep sa-si piarda scrisul la caldura, deci posibil sa verifici cam multe pana dai de unul bun.