| mtw123 a întrebat:

Am un passat b6 si de curand am avut probleme cu ac ul si caldura. Nu baga nici una nici alta. Masina mai are o baterie in spate la portbagaj. Nu avea deloc si de aceea nu baga, am cumparat baterie, totul ok, iar dupa 2 saptamani, acelasi rezultat. Ce poate avea?

4 răspunsuri:
| Sistemulxxl a răspuns:

Vinde cazanul si ia o masina.

| Frank51 a răspuns:

E ceva grav când nu bagă căldură, hai că la rece se mai rezolvă cu un compresor sau o rolă, dar când nu bagă cald e problema la radiatoarele din bord, și nu cred că vrei să-ți desfaci bordul. Mai poate fi și ceva din climatronic, dar trebuie o diagnoză.

| ValentinMihai78 a răspuns:

10-15 de ani vechime. A avut vreodată tot sistemul de climatizare o revizie tehnică generală? Dacă, răspunsul este nu, atunci ori îi faceți o revizie tehnică generală, ori cumpărați altă mașină.

| relian a răspuns:

Masina are 2 baterii spui? Sau are doara una si este localizata in spate in portbagaj?
Nu functioneaza ce anume, mai exact? Nu baga nici una nici alta, adica ce vrei sa bage?
Intrebarea ta nu-i clara deloc.Treb sa spui daca ventileaza aerul in masina, asta prima data, apoi spui aerul este ventilat in masina, dar nu este rece cand pun pe AC si nu este nici cald cand pun pe caldura.

AC-ul are acolo butoane, trebuie sa dai de la alea pe cald sau pe rece, are buton si pentru ventiliator sa circule aerul mai tare sau mai incet.

La tine ce se intampla mai exact din ce am spus mai sus? Aerul se ventileaza dar nu-i cald ori rece, sau e totul mort?

Caldura daca ventilatoarele functioneaza, ar trebuie sa bage, asta daca panoul ala de comenzi nu-i defect.
Caldura vine de al apa din motor, ca urmare tu ai bagat in bord, pe undeva partea soferului un radiator pentru caldura, ala este conectat la motor prin 2 furtune, acolo intra apa tot timpul, de fapt este plin cu apa.
Acel radiator este pus intr-o cutie de plastic ceva, izolata termic.In bord mai ai blocul de AC, format din galerii si clapete, alea is deschise de mici motorase, fctie de ce setezi tu, sau ce buton dai comanda.
Deci daca toate is in regula, caldura ar trebuie sa ai, dar ai daca motorul functioneaza si incalzeste apa.
Aer rece ai putea sa nu ai din diverse modtive ce tine de compresor, de freon etc.
Dar cum am spus trebuie sa vii cu detalii, panoul ala de comanda, ala ce pesti tu butoanele functioneaza, sau daca ai doara cateva butoane alea ar trebuie sa aiba un led ceva pe ele, ori cand rotesti sa plece ventilatorul etc.

Treb sa spui chestiile astea, ventilatorul baga aer sau nu baga, daca e tot mort cum am spus sau doar nu simti tu ca este cald sau rece.

Caldura cum am spus este asigurata de acel radiator din bord, dar ala nu-i de vina, daca ventilatoarele baga aer in masina, problema este din comenzi sau clapetele alea ce deschid si inchid galeriile pe unde sa treaca aerul, fctie de ce setezi tu, cald sau rece.