| Totyocatalin a întrebat:

Am un scuter kimco agiliti și nu pornește cilindru, piston și segmenți buni, baterie noua, bujia face scântei dar nu pornește.Imi puteți spune ce poate avea? Mulțumesc

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ceva de la injectie, pompa alimentare, nu imi dau seama daca era automobil poate stiam.bafta

| Trioda a răspuns:

Sunt multi factori,cauze de nu porneste...
Este alimentat motorul cu benzina?
Verifica furtunasul ce vine de la carburator si duce la supapa de benzina(robinet) sa nu fie smuls,fisurat,si nu face vidul necesar deschideri supapei de benzina.
la fel carburatorul imbacsit,filtrul aer obturat de chestii. daca nu s-a folosit o perioada mare de timp
Daca sa umblat la motor,segmentat etc,poate nu s-a pus la punct,joc supape,supape blocate,joc la lant distributie daca are. etc
Test daca se alimenteaza cu benzina.
Scoate bujia,dupa ce ai ncercat a pornesti. miroase a benzina,este umeda?
Sau pune contactul ca si cum ai porni,actioneaza demarorul,si stai in dreptul orificiului bujiei, urmaseste de iti miroase a benzina, daca DA este ok ajunge amestec benzina in motor.
Uneori bateria este slaba si nu da turatia necesara pentru pornire, mai incearca si la pedala.
Schimba si bujia, poate fi la fel in urma umezirii la incercari ratate de pornire sa fie umeda, si da scanteia la masa si nu intre corp si electrod.

Succces!

| Totyocatalin explică (pentru Trioda):

Mulțumesc mi-a fost de ajutor

| Trioda a răspuns (pentru Totyocatalin):

Esti bun sa imi spui ce ai gasit, problema?
Ms.