| Ferii a întrebat:

Am un skoda octavia 1 2.0 benzina 115 cai automata eu simt ca masina nu trage cum ar trebui. Ce as putea face sa vad daca ii totu in regula sau sunt ceva probleme vreau sa mentionez ca masina are 353de mii de km dar porneste la prima cheie întotdeauna fara probleme dar porneste putin mai greu adica invarte de vreo 2 ori motoru înainte să pornească aia cum as putea remedia problema?

3 răspunsuri:
| SzabolcsZoltan a răspuns:

Prima data se verifică și să schimba ce e mai accesibil și mai ieftin
Filtrele, bujiile, fise daca sunt deteriorate, bobine dacă aveți ceva erori aprinse în bord, segmentare ultima obține.

| romeo78 a răspuns:

Nu este o întrebare retorică, e una extrem de serioasă: în cei peste 350 de mii de kilometri, de câte ori ai dat jos motorul, cutia de viteze punte față, frână de mână, pe scurt o revizie tehnică generală cu dezmembrarea vehiculului?
Dacă răspunsul este niciodată, atunci motorul mașinii își va da duhul cât de curând.
Dacă pui mașina la un dinamometru, nu cred că ai mai mult de 75-85 CP. Restul i-ai pierdut în cei peste 300 de mii de kilometri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 115 cp ce sa traga?