| Imisia a întrebat:

Am vazut pe fisa instructorului auto că mi-a trecut 24 de puncte azi.
Stiu ca la examen la traseu treci daca ai cat mai putine puncte. Asa e si la orele de condus?

1 răspuns:
| VENON a răspuns:

La orele de condus, punctele trecute pe fișa ta de instructor nu au același rol ca la examenul pentru permis. În general, punctele menționate pe fișele de la orele de condus sunt folosite pentru a evidenția greșelile sau aspectele la care trebuie să lucrezi. Instructorul le notează pentru a-ți arăta unde ai nevoie de îmbunătățiri, iar acumularea de puncte poate semnala greșeli frecvente sau minore.
La examenul final pe traseu, da, ai nevoie de cât mai puține puncte, iar acumularea unui anumit număr de puncte de penalizare poate duce la respingerea ta. La orele de condus însă, aceste puncte sunt doar un instrument de evaluare și progres, nu un criteriu de trecere sau respingere.