| anonim_4396 a întrebat:

Ar trebui sa ma intereseze numarul fostilor proprietari ai masinii cand o cumperi second, din Germania, daca masina arata decent?
Ce inseamna -vehicul pentru nefumatori-?
Am observat ca un procent mare dintr-o suma de masini dispar, nu cred ca in Germania exista sute de fumatori pe km/2.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu, nu ar trebui sa te intereseze numarul fostilor proprietari.
Indiferent ca e mare, sau e mic, parerile sunt impartite.
Daca a avut un proprietar se spune ca a intretinut masina, si ca ii stie istoricul. Intr-un fel, asa e, dar cine-ti garanteaza tie ca iti zice si adevarul? Cine-ti garanteaza ca a pus piese de calitate in masina.
Acum si invers, daca o masina are mai multi proprietari, poate inseamna ca proprietarii respectivi au avut bani si tot schimbau masina pentru un model mai nou.
Acum, mai e si varianta in care masina are defectiuni si incercau sa scape de ea.

Eu personal, am luat o masina care a avut 8 posesori inaintea mea, si in perioada in care am pastrat-o, in afara de distributie, nu cred ca am bagat mai mult de 100 de euro pe piese(desigur, exceptie uleiul si anvelopele).
Cat despre "vehicul pentru nefumatori" eu inteleg prin asta ca in masina respectiva nu s-a fumat, prin urmare tapiteria/mocheta nu are urme de arsuri.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vehicul pentru nefumatori inseamna ca nu e dotata cu bricheta, scrumiera si ca nu s-a fumat in ea.

| sierra1 a răspuns:

"Ce inseamna -vehicul pentru nefumatori-?" nimic, vânzătorul vrea să zică faptul că proprietarul anterior nu fuma

" sa ma intereseze numarul fostiilor proprietari" - nesemnificativ dacă prețul este în concordanță cu aspectul și funcționarea (sau chiar sub)

| Începătorul988 a răspuns:

Depinde! Eu astazi am fost sa cad o Octavia 2 VRS, de nefumatori, recent adusa, cu 4proprietari nemti, si masina arata impecabil.
Nu conteaza daca masina a fost sau nu de fumator. Schimbi plafonul si gata, masina de "nefumator"

| DennK a răspuns:

Bineînțeles ca dacă mașina are carte service și e ok, nu contează numărul proprietarilor anteriori, doar ca in principiu, cu cât mai mulți proprietari a avut mașina, cu atat mai multe șanse sunt ca fiecare proprietar sa fi făcut ceva, nu știi stilul de condus al nimănui și alte lucruri. Iar "mașina de nefumători " este cea care nu are îmbâcsit prin tapițerie și peste tot in mașina acel miros specific.

| RRoberto2018 a răspuns:

" vehicul pentru nefumatori " - probabil propritarul/ proprietarii anteriori nu fumau sau e o expresie gen " a fost a unui doctor sau a unei familii de varstnici, pe care le baga frecvent vanzatorii ca sa evidentieze ca masina a fost ingrijita.
Iar chestia cu numarul fostilor proprietari, nu cred ca e relevanta atata timp cat masina e intr-o stare buna.
Totusi, iti recomand sa o vezi inainte sa dai banu, sau daca nu te pricepi, ia pe cineva care stie. Nu te du pe incredere, ca povesti frumoase sunt multe, si tepari la fel.
Succes!