| YouArePretty a întrebat:

As dori o masina de incepatori pana in 3000€, eu ma uitam mai mult dupa ceva mai sportiv, un alfa romeo 156.
S ar merita aceasta mașină sau?
Fiindca, Renault, Opel, Bmw, Passat, Audi, Skoda, vezi pur si simplu peste tot si nu imi plac delocc.
As dori ceva sugestii de masini tot in genul asta dar ok. Multumesc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru un incepator recomand o masina foarte mica pe care sa inveti sa sofezi, macar primii 2 ani de zile, pana stapanesti masina si capeti reflexe, fiindca o vei lovii si cu siguranta plangi dupa ea.
Cumpara ceva de 1.4 sau 1.6 capacitate cilindrica, ca sa nu consumi mult, dar sa te plimbi mai mult cu ea:
Volkswagen Polo, mazda 2, Ford fiesta, Toyota Cellica sau VW passat, Peugeot 208 samd.

Masinile sport mai tarziu, cand inveti deja bine sa sofezi si stapanesti masina, mai ales ca in afara localitatilor, ca incepator, trebuie sa sofezi cu 20km MAI PUTIN decat vitema maxima admisa pe sosea, asadar nu face sens sa cumperi masini puternice azi, cand tu nu poti depasii 80-90km/h.
Uite aici:
https://www.facebook.com/reel/562685472339972
https://www.facebook.com/reel/1177727639934191

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, merita Alfa 156. E o masina deosebita, cu pret foarte mic, fata de calitatea pe care o ai la ele.
Motorul 1.9 JTD e foarte ok, un diesel destul de agresiv (nu prea e pentru incepatori), care tine si cu casa.
Si 1.8 benzina e destul de agresiv.
Pentru faptul ca e o masina destul de sportiva, nu prea o recomand incepatorilor.

| Lubeniță38900 a răspuns:

Nu prea îți recomand alfa Romeo 156 pentru că găsești greu piese. Îți recomand un Opel Astra h de început sau un golf 5