| Fedaskyn a întrebat:

As dori să-mi achiziționez o bicicleta pentru oraș, dar ideea e că nu prea știu nimic despre biciclete și despre legislația participării bicicletelor la trafic deci am o întrebare: când fac achiziția ce ar trebui sa mă intereseze (de ex grosimea rotilor trebuie sa fie de 26 inch întrucât sunt scund).
Menționez că am un prieten care se pricepe la biciclete, dar am zis sa vă întreb și pe voi că să-mi fac vreo idee.

Va rog fara linkuri, aș prefera să-mi explicați sau macar să-mi spuneți ce ar trebui sa am in vedere înainte de a face achiziția.

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Singura regulă de care ştiu este că bicicleta trebuie să fie suficient de înaltă a. î. atunci când stai în fund pe şa, să atingi solul doar cu vârful piciorului.
Şi să nu dai cu genunchii în ghidon.
D.p.d.v. al legislației rutiere, trebuie să ai far, ochi de pisică sau bec roşu în spate şi de asemenea catadioptri pe roți, să poți fi vizibil şi din lateral; mai e nevoie şi de clopoțel.
Pentru siguranța ta, cască, vestă sau tricou reflectorizant şi ochelari care să te protejeze să nu-ți intre toate gâzele în ochi.