| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Aseară când eram în mașină a puscat ceva la motor, s-a oprit motorul și a început să miroase a ars. Aveam probleme la axul cu came. Oare acul să fie? Oare cat ar fi reparația ( golf5 1.9 tri)

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ți s-a dus axul cu came, cel mai probabil motorul e distrus complet.
Vezi cât costă un motor (nou sau s.h.) și mai pui ceva pentru manoperă.

| kalasnicov22 a răspuns:

Este greu de estimat.
Trebuie dusa la un mecanic.

| relian a răspuns:

Axu cu came nu miroase a ars, poate au pocnit ceva cabluri, ridica capota, verifica.
Deja intrebi pe net cit costa reparatia, fara sa stii ce anume este defect. Desfa, verifica, vezi ce s-a intamplat, apoi vii si intrebi cit ar costa.
Tu stii cei ala ax cu came? Sa se duca unde anume, la plimbare? Axa cu came este ditai fieru dintr-o bucata, c e anume sa se duca la axa cu came?
Grele de tot, dar asta e, repwri masina asa dupa pocnituri ce ai auzit, e bun si asa rau laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie cel putin deschisa capota, ca sa ne dam cu parerea.
Axul cu came la 1.9 TDI se roade, nu prea se rupe. Nu cred ca ar fi de la el, in schimb ar putea fi distributia sarita de la punct, ca motorul ala are o problema in sensul asta, mai sare pinionul de jos.
Daca este distributia, reparatia este mai scumpa decat inlocuirea motorului cu altul din dezmembrari.