| rrrrrrrrrr a întrebat:

Aseara mergeam dupa salvare prin voluntari limita de viteza (50) radaru era amplasat pe partea opusa cu fata pentru cei care vin din spre Bucuresti, eu ma indreptam catre Bucuresti, mergeam dupa ambulanta cu 90 problema e ca nu m-a luat radaru, politistul m-a oprit si mi-a spus ca stiai ca nu ai voie sa stai lipit de salvare, salvarea era in functiune dar in fata mea ii acordasem prioritate, din cate am citit eu codul rutir nu tin mine sa fie vreo regula ca nu ai voie sa stai in spatele ambulatei., oricum avea vina ca aveam viteza mare in localitate dar nu era radarul pe partea mea ei nu aveau cum sa faca dovada, si a zis ca imi reptine permisul pentru ce? pana al urma m-au iertat dar eu vreau sa stiu daca doar au asteptat ceva. am tot cautat regula asta nu o gasesc.

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Probabil nu respectai distanta regulamentara fata de vehicolul din fata, iar legislatia te obliga ca la semnalul acestora sa micsorezi viteza si sa te apropii cat mai pe dreapta.Masinile cu regim special pot face manevre imprevizibile, iar tu pari sa nu fi condus in mod preventiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce spui, nu respectai distanta regulamentara, apoi era clar si fara radar ca ai depasit viteza legala. In plus, vezi ca de alaltaieri sint reguli noi in circulatie.

| rrrrrrrrrr explică (pentru anonim_4396):

Aveam 10 metri de ambulanta... dar mergeam tare cu 90, am gresit dar eu voiam un articol in care spune ca nu ai voie ( cum a spus politistul, stiai ca nu ai voie sa stai lipit de ambulanta ) ( eu prioritate i-am eram in spatele ei la 10 metri ) mi-a spus prima oara. permisu ti se suspenda, si apoi m-au chemat la ei la masina. si au scris cu totu alcv in proces-verbal cred ca la intimitare. ca nu aveau ce articol sa scrie sa-mi interzica ca nu ai voie sa stai in saptele salvari.