| kinder14 a întrebat:

Atestatu pe care il obtinem dupa ce facem legislatia, pentru a conduce scuter de 49 cm3, este recunsocut si in Uniunea Europeana? mai exact in Italia? astept raspunsurile voastre

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu. Este valabil doar pe teritoriul Romaniei, dar in Italia nu stiu sigur dar puteai conduce fara nimic orice scuter pana in 125 cmc nu 49 ca la noi, asta fiind acum 2 ani desii stiu ca inca de pe atunci se vorbea de faptul ca se va da o lege care va impune sa ai A1 chiar si pentru mopede de 49 cmc. Nu stiu daca intre timp s-a aprobat dar oricum atestatele de la noi nu sunt valabile!

| mgtow a răspuns:

In uniunea europeana iti recunoaste doar categoriile incepand de la A pana la DE in rest nu.

| vlad_4846 a răspuns:

In Italia iti trebuie "patentin"(tot un fel de atestat) pentru cele pana in 49 cmc si patente A1 pana in 125 cmc si A peste 125...