| EmyMartin94 a întrebat:

Bună acum de ceva vreme am auzit mainmulte masini care când schimbau viteza sau lăsau de accelerație se auzea un sunet un fel de suierat ......asta se intampla doar cand schimba vit sau lasa acc nu cand accelera. Imi poate spune si mie cnv despre ce e vorba? dau fundita.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ai auzit tu probabil era un blow off valve care este instalata doar la motoarele puternice cu turbina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Blow off valve, adica o valva care elibereaza presiunea generata de turbina, in momentul in care nu mai exista vacuum pe admisie (cand lasi acceleratia si trece in frana de motor sau revine la relanti).
Cu cat e presiunea mai mare in turbina, cu atat suna mai tare, iar sunetul difera de la o valva la alta. Unele pocnesc, altele fasaie sau fluiera.