| deea3888 a întrebat:

am o dilema referitoare la ce masina sa imi cumpar. As vrea una care sa consume putin pana in 3.000 4.000. Imi place Alfa romeo 159 sau gt insa sunt nedumerita.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alfa Romeo e un brand sport, mai mult pentru barbati. N-are treaba cu economia de combustibil, mai ales daca te uiti la GT-uri.
O masina care sa consume putin si sa se incadreze in bugetul tau e Golf 4 1.9 TDI 90cp - cod motor ALH.
Sau daca vrei ceva pe benzina, o Astra G 1.2-1.4, Renault Megane 1.6-1.8.
Astra costa pana in 2500, Megane-ul pana in 3500, iar Golful diesel intre 3000-3700.
Conteaza mult ca atunci cand cumperi masina sa aiba taxa platita si nerecuperata, altfel nu o poti trece pe numele tau, decat daca achiti tu taxa.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| adishorMS a răspuns:

Daca nu dispui de bani multi ( si ulterior nu numai la achizitie) nu cumpara masini rare de pe piata, cumpara masini care le vezi la tot pasul, ORCARE masina ajunge in service si atunci nu prea gasesti piese pe stoc, trebuie sa astepti si la final poate sa te si coste mai mult

| johnnny123 a răspuns:

Cum spunea si adishorMS, Alfa Romeo nu este o alegere foarte buna pentru un buget mic. Este rara, piesele si service-ul sunt foarte scumpe, iar brandul in sine este recunoscut ca nefiind unul foarte fiabil.

Chiar daca arata cool si faptul ca nu le vezi pe toate drumurile o face mai atractiva, trebuie sa te gandesti totusi la costuri. Daca dai 3000 de euro pe ea si peste un an mai trebuie sa dai inca 3000 pentru ca trebuie inlocuita cutia de viteze, ce faci?

La 3000-4000 de euro poti sa-ti iei o toyota sau un volkswagen care merg foarte bine si vor necesita investitii minime in viitor.

| MoshEne a răspuns:

Buna! Modelele vechi de Alfa nu sunt chiar cele mai economice masini din lume... desi cele cu motorul 1.9 Multijet sa zicem ca se incadreaza in medie. Cu banii care vrei tu sa ii dai nu o sa gasesti masini prea sanatoase iar in cazult unor defectiuni te vor usca de bani. Stiu ca Alfa Romeo este greu de refuzat dar iti sugerez sa te orientezi spre un hatchback economic daca nu iti poti permite intretinerea unei astfel de masini