| Vlad_5432 a întrebat:

Buna!
Am o problema.
Tocmai ce mi-am cumparat un chopper marca Kymco modelul Zing de 125cc.
Problema este ca teava de esapament si alte piese cromate/nichelate sunt ruginite...
Cum as putea sa scap de aceasta rugina va rog ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Decat cu solutii speciale de curatat rugina, apoi dat cu grund rezistent la temperaturi mari si apoi nichel fiindca cu crom este foarte greu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slefuire/tratare facute de un specialist, si cromare/nichelare facute in baie electrolitica (tot de catre un specialist, fiindca asta nu o poti face acasa).
Varianta ieftina si nedurabila: ia-le la smirghel si da-le cu spray!