| anonim_4396 a întrebat:

Buna am un ARO 320 ( a fost al bunicilor), iar dupa ce bunicii mei au decedat, masina mi-a ramas mie, si am zis din pasiune sa ma ocup putin de el incercand sa il aduc la starea in care sa fie o mandrie a soselelor din timpurile oastre. Din punct de vedere mecanic e oke, dar estetic nu prea, asa ca m-ar interesa sa il vopsesc in verde mat, si sa il transform intr-un jeep-ulet de armata... Zis si facut, am dat rugina jos, am chituit pe unde trebuia, am aplicat deasupra fuller, si am zis sa il vopses, problema e ca vopseaua imi iese patata, nu iese uniform, cum pot face sa matuiesc vopseaua in asa mod incat sa fie uniform? Astept ceva sfaturi din partea voastra cum sa matuiesc vopseaua jeep-ului uniform sa fie ca si cum ar fi vopsit de un profesionist...

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil ai debit foarte mare de vopsea.
Vopseaua mata (sper ca ai vopsea mata, nu lucioasa), se da in straturi subtiri, cum se spune "gazat". Primele 2 straturi inca vezi fullerul prin vopsea. Nu poti acoperi din prima. Daca dai prea mult, o ia la vale urgent, si ies acele pete.
Si inca un lucru, vopsitul profesionist nu iese din prima... Am un prieten care 'vopseste' de cand eram copii, la fel de prost si acum. Intre timp, eu am devenit vopsitor de meserie, si el la fel vopseste.
Nu prea e o meserie de invatat intr-o duminica dup-amiaza.
P.S.: Ai matuit fuller-ul inainte de a incepe vopsirea?
Pentru vopsea mata e nevoie de slefuire pana la P500, ideal P600, altfel se vede tot (zgarieturi, chit...).