| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Am un opel astra g 1.7 dti caravan, si cand am pus azi frana am inceput sa patinez am simtit ca imi da piciorul in sus de pe pedala de frana si in timp ce franam se auzea un huruit puternic ca si cand ar freca fier pe fier, e normal? sau trebuie sa ma pregatesc sa o duc la service?, sunt incepator, deci nu prea stiu...

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vibratia aia in pedala, si huruitul, sunt de la ABS. Asa se intampla cand franezi si incepe sa alunece, intra in functiune unitatea ABS (se poate vedea sub capota), si incepe sa repartizeze presiunea din instalatia de franare, spre rotile care au aderenta, si le 'schimba' foarte repede, de aia simti in pedala acel tremurat, iar pedala ti-o impinge inapoi din cauza ca ai franat mai puternic decat permite aderenta, si scoate presiunea inapoi de la rotile care aluneca.
Daca aveai o masina fara ABS, cel mai probabil pierdeai controlul.
E absolut normal, nu trebuie sa mergi la service.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

De ABS ai auzit?

| Gabitzu246 explică (pentru K0sti):

Sunt incepator, nu prea ma pricep...

| K0sti a răspuns (pentru Gabitzu246):

Ok, aprofundeaza problema, gasesti pe Google informatiile necesare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A intrat in functie ABS-ul.
Asa face cand mergi pe drum alunecos si franezi.

| MariusF23 a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii laughing asa face ABS-ul, ma mir cum de abia acum l-ai simtit.