| laudima22 a întrebat:

Buna buna ziua, am cumpărat un Eleron lip universal portbagaj de pe OLX. Cum fac să îl lipesc? Are banda dublu adezivă dar daca se dezlipește la prima spălare? Prima data șterg cu șervețele umede locul acela uscat, iar după cum fac o lipesc cu mâna. Eu mă gândisem și cu un pistol de lipit dar îl fac cu un prieten. Îl așez cum vreau și îl tai cum vreau și vine ok. Ce mă sfătuiți să fac? Eu mai mă gândisem și la un service ceva să îl pun nu știu. Mersi fain! N-am mai făcut și mna.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu îl prinzi in șuruburi cum trebuie sa te aștepți oricând să îl culegi de pe jos

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la un service auto sa il pună ei

| johnnny123 a răspuns:

Și care va fi rolul acelui eleron lipit cu bandă adezivă?

| laudima22 explică (pentru johnnny123):

Nu îl lipesc eu cu bandă adezivă. El are pe el dublu adeziv frate.

| johnnny123 a răspuns (pentru laudima22):

Ok, indiferent cu ce-l lipești, care va fi rolul lui?

La mașinile de curse, rolul eleronului este să producă forță de apăsare pentru a crește stabilitatea mașinii atunci când execută manevre la viteze mari.

În cazul mașinii tale, care va fi rolul lui?

| UserRo10 a răspuns:

Degreseaza cu alcool izopropilic si lipeste cu mastic negru pentru geamuri termopan. Rezista la orice temperatura si intemperie
https://www.leroymerlin.ro/......0-ml/54517

| laudima22 explică (pentru UserRo10):

Eu mă gândisem la un Silicon sanitar, transparent Ceresit Express CS15, sau Silicon Bison transport alb Sacril

| UserRo10 a răspuns (pentru laudima22):

Poti incerca, dar la foarte multa lume am vazut cu mastic poliuretanic. Sfat, pune in puncte si nu il intinde peste tot. La un moment dat o sa vrei sa il scoti +)

| 120bulevard a răspuns:

Eleronul nu se lipeste cu banda, se lipeste cu adeziv special, poate sa ti-l puna un mecanic in 2 minute