| TpuUser111888333 a întrebat:

Buna,
E posibil sa nu mi se dea ITP-ul daca la masina am montate pe fata anvelope de vara, iar pe spate de iarna?
Toate anvelopele sunt in stare foarte buna si au aceleasi dimensiuni.

4 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Daca sunt de acelasi tip pe osie si daca au aceleasi dimensiuni si profil suficient si nu sunt prea vechi nu ar trebui sa existe probleme, doar sa fie un inspector mai chitibusar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Momentan nu sunt necesare anvelopele de iarna, iar anvelopele M+S sunt conforme inclusiv vara, deci nu ai de ce sa iti faci probleme.

| mihai69 a răspuns:

La ITP nu se verifică tipul anvelopelor (iarnă/vară), ci numai să fie identice pe aceeași punte, și să corespundă ca dimensiuni celor din cartea de identitate a mașinii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca pe punte sunt la fel ar trebui sa fie ok