| anonim_4396 a întrebat:

m-a izbit cineva in spate acum mai mult timp, destul de tare incat mi-a facut masina putin mai scurta cu 2 cm incat nu au reusit cei din service sa o readuca la forma initiala, arata bine doar ca bara este putin mai lunga si sta naspa, cam asa arata din spate : http://i.imgur.com/TdiWmsu.jpg, as putea sa ii scurtez bara intr-un fel? sau sa o fac cumva, nu vreau sa o bag la tinichigerie sa dau o gramada de bani, nu are nici o problema in rest, nu se cunoaste ca a fost lovita, nu este nimic botit, totul este ok doar ca este putin mai scurta masina :)). unde as putea merge sa imi modific bara pe spate in asa fel incat sa se potriveasca? unde am incercuit cu rosu acolo nu trebuie sa fie deschizatura aia, doar 2-4 mm dar eu am 1-2 cm in prezent, dupa ce m-a mai agatat unul in parcare saptamana trecuta.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu cum arata fusta spate la masina ta (adica ce intarituri are pe acolo), dar din imagine eu zic ca bara nu a fost pusa bine. Cu un ciocan de 2.5 kg eu zic ca-ti pun bara aia la linie cu haionul in vreo 2-3 ore.
Trebuie vazut de unde sta prea in afara bara, si exact zonele in care e prinsa ea in tabla, batute mai inauntru. Cam asta e tinichigeria.
Nu stiu ce lovitura ai avut tu, dar daca haionul si colturile aripilor spate vin la linie, cred ca singura problema e bara.
Toate masinile avariate din spate de la mici bushituri, se repara din baros pana se aduc la linie, apoi se acorda atentie elementelor ce tin de aspect: bara, haion, aripi.
Refuz sa cred ca masina aia a fost dusa la service la tinichigerie, si ti-au dat-o asa inapoi. Arata de parca s-ar tine doar in 2 suruburi bara.

| RB26DETT a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Se tine foarte bine, au mai intrat 2 in mine si la peco cand sa alimentez cu GPL am dat cu spatele si nu am vazut bara de metal si am dat peste ea, deci bara aia nu are moarte laughing, nu e indoita nu nimic, doar ca sta naspa, dupa ce m-a busit ultimul s-a lasat parca putin mai tare dar numai de-al d**** ca am carlig de remorcare dar m-a lovit intr-o parte laughing) as incerca sa o prind acolo dar vezi tu suportul pe care se prinde bara este bagat inauntru, vad eu, o voi duce intr-un atelier de tinichigerie sa vad ce-i pot face, aveam planuita chestia asta o data cu vopsitul, aveam banii stransi dar vad ca masina nu m-a lasat, s-a rupt cureaua de distributie si a trebuit sa arunc banii aia pe reparatii, las pe anul care vine laughing. multumesc de raspuns.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e deloc rau, mai bine o lasi asa decat sa isi bage altu mana si sa ramana mai rau