| RomicaLupusor a întrebat:

ma numesc Romica am 10 ani. Tatal meu are o Dacie veche care nu are motor, am un prieten care imi da un motor de motocicleta sa-l pun pe Dacie. Ce stiti se merita sa cumpar motoru de motoreta sau nu ca ii forte eftin.Se poate ca tata meu sa faca puscarie.va rog rog.

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Nu știu dacă merge o asemenea combinație, cred că trebuie cumpărate și alte piese, nu doar motorul.
Cum fixezi piesele la improvizația aia?
Alții de ce nu au făcut așa?
Eu am ochelari și nu m-am gândit să îmi cumpăr mașină, nici o dată.
Trebuie să vorbești cu un inginer mecanic auto, dacă se poate face o asemenea combinație și ce piese de la motocicletă mai trebuie în afară de motor.
Cred că trebuie în afară de motor și multe alte piese de motocicletă.
Nu știu dacă nu trebuie și aprobare de la poliție, ca să umbli cu improvizația aia pe străzi și pe drumuri.
De fapt, cred că trebuie!
Mai este și problema zgomotului și a puterii motorului, și cred că trebuie făcută și o cutie de viteze specială, nu este așa simplă treaba.
Modificările trebuie făcute și calculate de un inginer mecanic auto foarte meseriaș, că altfel nu te lasă să umbli, cu minunea aia pe stradă.
Motocicletele și mașinile, sunt garantate de firmele, care le fabrică.
Cine va garanta, că nu este un obiect periculos, improvizația ta? Trebuie prezentate calcule inginerești foarte serioase, iar ei să verifice, că sunt corecte și să îți dea voie să umbli, pe străzi și pe drumuri, cu minunea aia.
Nu orișice motor de motocicletă poate fi utilizat în loc de motor de mașină.
Dar este motoretă sau motocicletă, de fapt?
Mă Romică citește și tu, după ce îți faci lecțiile, împreună cu tatăl tău, /sau singur, de pe Internet, despre motoare și despre alte piese care intră la o mașină, la o motocicletă, la o motoretă și vedeți și voi / tu ce pricepeți / ce pricepi, de acolo.
Modificările trebuie să le facă unul de meserie, în caz că se pot face asemenea modificări, dar eu nu cred, că se poate așa ceva.
Tu citește, după ce termini lecțiile, în timpul liber, de pe Internet, așa ca joacă, despre problemele astea, nu știu cât vei pricepe, că nu ai învățat la școală, despre motoare, și despre restul de piese. Despre astea cred că se învață, la facultatea de autovehicule rutiere.

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu se potriveste in primul rand decat motor de Dacie original, sau de Renault unele modele si nu vad de ce ai pune motorul de motocicleta cand poti cumpara la 100 de lei unul original de Dacie.

Cel de motocicleta ca sa il pui modifici in primul rand suportii, apoi cutia, radiatorul, ceva sigurante si cea mai mare prostie o sa fie ca cel de motocicleta este motor de turatie, intre 7000 si 15.000 de ture unul bun, deci nu va fi ok deloc pe o masina, oricare ar fi masina aia!

regis
| regis a răspuns:

Sau poti pune un motor de masina de spalat.

| a1doru a răspuns:

Romica spune-i tatalui tau ca, cu cateva sute de lei, poate sa-si cumpere un motor original de dacie.

| iEmonel a răspuns:

Mai bine un motor de drujba. Suna mai frumos la Dacie.; x

| Winchester308 a răspuns:

Chiar crezi ca o sa mearga sa pui motor de motor pe masina? Si de unde ai bani?

| ReyIzInsane a răspuns:

De ce sa faca puscarie tactu'? ca pune motor de motoreta la dacie? La 10 ani nu ar trebui sa te preocupe asta...

| maryusyk_6919 a răspuns:

Ha ha ha ma faci sa rad.din mai multe motiverolling on the floorrolling on the floor.1)motorul de motocicleta nu are suficienti cai putere.2)deoarece dacia are tractiune pe fata trebuie sa pui planetarii lucru care nu merge sa pui la o transmisie pe lant.