| Lorena6879 a întrebat:

Bună, pot sa conduc mașina prietenei mele prin parcare?

Răspuns Câştigător
| ADK2 a răspuns:

Bună.

Presupun că nu ai încă permis de conducere și nu știu dacă și vârsta pentru el, însă ai dorința de a conduce totuși puțin o mașină - bun. Nu-i un lucru atât de ilegal ce ceri, dar trebuie să îndeplinești niște condiții ca să nu existe probleme. Îți spun un lucru - NU o face niciodată pe domeniul public, nu știi cine te poate vedea sau ce avarii poți produce și pe românește ai pus-o, nu te risca oricât de încredere ar părea lucrurile din jurul tău sau persoana de lângă care te influențează (și care la o adică intră și ea în rahat, adică pentru complicitate), știu că-i greu să accepți asta - dar e spre binele viitorului tău. Dacă poți ajunge într-o curte, pe un teren ceva, orice ce nu este domeniu public acolo ai liber la distracție dar cu mare atenție și așa - orice strici, plătești din buzunarul propriu (asta dacă respectivul care îi lovești mașina sau lucrurile din curte, nu le suportă el, însă eu nu vreau să te încurajez că dacă strici ceva plătesc părinții sau altcineva, dacă nu ești bazată pe tine - mai bine nu te urca la volan).

În altă ordine de idei pentru toată lumea, ca să poți circula cu o mașină pe domeniul public (poate unii nu știu, sau cred că se poate și așa) în primul rând trebuie permis de conducere valabil pentru categoria respectivă de vehicul - mașina poate avea orice alt act valabil (ITP, RCA) sunt aproape inutile dacă tu nu ai permis de conducere. Te poate întreba și oricine (însă legal, doar poliția) dacă are dubii că tu nu ai permis și poate chema poliția. Îți spun totuși că nu merită să-ți pui paie în cap pentru astfel de lucruri, nu e doar o amendă sau un avertisment (în cel mai extrem de fericit caz ar fi, dar în 99, 9% e închisoare și știu nu mai poți da niciodată de permis). Eu mă plimbam cu vechia mașină fără RCA valabil când stăteam la bloc, nu o mai mișcasem de mult timp și nu aveam, să zic curaj, să ies cu ea pe drumul public astfel că o "fugăream" prin parcare să se mai dezmorțească - și doar în toiul nopții când nu prea mai era circulație. Cineva a crezut că nu am permis de conducere de mă plimb doar prin spate, și m-a luat la întrebări. Deși m-a crezut din vorbe când am zis că am, dar tot el a întrebat, puțin mai prietenos - nu ai RCA, nu? și m-a lăsat în pace iar asta se întâmpla acum vreo 3 ani. La curte am liber să fac ce vreau că e proprietate privată și orice act - permis, talon sau RCA sunt valabile doar pe domeniul public (însă teoretic polița de asigurare ar fi obligatorie, cică, și dacă mașina nu stă pe domeniul public, în caz că ia foc probabil de la vreun scurtcircuit propriu sau de la altceva, că dacă mă lovesc de o altă mașină nu are nici-o treabă RCA-ul, plătesc din buzunarul propriu).

Și dacă ai permis cat. B, și conduci - un camion care necesită permis cat. C, e tot conducere fără permis de conducere și sancțiunile nu sunt deloc prietenoase pentru viitorul tău, asta dacă te verifică cineva dar nu te culca pe urechea asta că la noi toți văd, aud și vorbesc ce noi nici nu ne imaginăm...

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti. Dar daca te prinde Politia, ai pus-o.

| SharpEagle a răspuns (pentru Salontanul):

Da, dar nu e buna ideea. Acolo pot sa faci pagube, chiar sa accidentezi pe cineva, chiar daca e parcare privata. Mai bine intr-o curte de fabrica dezafectata sau ceva de genul...

| Salontanul a răspuns (pentru SharpEagle):

Corect! Mergi cu un sofer pana acolo si gata. Se mai poate si pe pasunea lui nea Gheorghe daca esti in zona de munte si are pasune pentru animale. Ii ceri voie si gata.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti daca nu ai permis de soferie, nici prin parcare si nici pe sosea, fiindca te alegi cu amenda foarte mare si dosar penal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Legal nu, cel mai bine nu te risca

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu. Doar printr-o curte ceva.

| relian a răspuns:

Depinde in ce tara esti laughing in America de exemplu poti sa conduci masina cuiva si fara sa ai permis,asta legal,bineinteles sa fie si ala in masina cu tine.

In RO nu stiu,banui ca nici pe cimp acolo nu poti conduce nimic,aia is indoctrinati rau de tot,in sensul ala prapastios,dar toata Europa este asa,deci cred ca in UE ai nevoie sa mergi cu cineva care este instructor,sa ai masina speciala cu pedale si la pasager laughing ce aiurea mi se par acu chestiile astea.

Cum zic in America nu exista asa masini,ma refer sa aiba pedale la instructor,mai sunt si pe aici unia care nu au timp sa stea sa isi invete copii sa conduca,ori aia nu au prieteni,asa ca se duc pe la instructori,rar veiz asa ceva,dar am vazut,insa asta acu recent de citiva ani, inainte nu erau.
Dar si astia stau ce stau apoi dispar, probabil ca nu au clienti, aici nu trebuie sa faci absolut nici o scoala sa poti da pentru permis.

In India banui ca aia nu au permis deloc laughing plus acolo circuli care pe unde apuca, deci depinde de tara unde esti, ce legi is acolo.

| gabicoo a răspuns:

Poți! Dar numai prin sufragerie!

| goguPatent a răspuns:

Doar daca ai permis

| SharpEagle a răspuns:

Buna, cauta un perimetru proprietate privata. Sunt tot felul de terenuri, foste fabrici cu drumuri betonate, foste CAP-uri samd care nu sunt din categoria drumurilor sau spatiilor publice. Dai la paznic doua beri si conduci prin incinta.

| SharpEagle a răspuns:

Https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335
("pe drumurile publice"...)

| Bariel a răspuns:

Cam toate orasele au un poligon sau un spatiu care nu este frecventat de autoritati. Poti sa conduci si in parcare, cu propriul risc totusi, daca e un risc calculat, o sa scapi

| Jonathan81 a răspuns:

Nu.

| Ioanamaria456 a răspuns:

Du-te pe circuit fată, ca oriunde e o amenajare publică nu ai voie daca mu ai permis, eu nu am permis la motocicleta, dar am fost pe circuit.
Sau in curte la cineva.
Succes❤️