| Georgikul a întrebat:

Am aproape 17 ani si as vrea sa dau de permis pentru motor (A1) insa am niste nelamuriri.Tin sa mentionez ca sunt cam paralel cand vine vorba de condus si chestii de genul.
In primul rand, ca sa dai de permis pentru motor ai nevoie de o anumita inaltime si greutate sau doar varsta conteaza?
In al doilea rand, in timpul orelor te invata cum sa folosesti un motor, sa schimbi vitezele si tot felul de chestii de genul?
In al treilea rand, este necesar sa ai echipament cumparat si de asemenea motor pentru orele de condus sau primesti de la scoala?
Cer seriozitate si as vrea raspunsuri de la persoane care cunosc.Seara frumoasa!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Conteaza doar varsta si sa fii apt fizic si psihic. Categoria A1 se poate obtine de la 16 ani.
2.Da, inveti sa conduci motocicleta.
3.Trebuie sa ai echipament, motocicleta trebuie sa o asigure scoala de conducere.

| Georgikul explică (pentru Ioandelasal):

Imi cer scuze ca intreb, dar ce inseamna sa fii apt fizic si psihic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Georgikul):

Inseamna sa nu ai vreo infirmitate fizica sau boala psihica, care sa nu-ti permita sa conduci motociclete.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul arnd, hai sa vedem al ce spui tu motor, fiindca motor pot avea; bicicletele, trotinetele motocicletele, masinile si tractoarele.
Deci, la ce fel de "motor" te referi, ca sa stim sa-ti dam sfaturi adecvate.
Scoala de soferi se face de la 17 ani si 9 luni si dupa implinirea varstei de 18 ani, poti sa mergi la testarea de sala si traseu.
Bineinteles ca testarea si scoala de soferi se face pentr anumite avrste, in functie de capacitatea cilindrica a masinii pe care o vei conduce. Unele permise se iau dupa 18 ani, altele dupa 21 de ani, iar pentru ATV-uri si motociclete de capacitate cilindrica foarte mica, scoala se poate face la 16 ani si da examen pentru permis.
La scoala de soferi te invata tot, cum sa pornesti un motor, cum sa-l schimbi in trepte superioare samd. Tu ai obligatia sa inveti toata LEGISLATIA rutiera sin scoarta ins coarta, ca sa fii capabil sa aplici legile pe sosea, cand pornesti la drum sa inveti si ulterior sa sustii examenul de luat permisu auto.

| Georgikul explică (pentru Violleta2022):

Imi cer scuze ca n-am specificat.Cand am zis motor ma referam la motocicleta.M am gandit ca era de inteles ca vreau sa dau de motocicleta de cand am zis A1.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgikul):

Ai si tu dreptate, mi-a scapat si mie A1

| MihaiD8188 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca zice de A1 e clar ca e motor

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiD8188):

Se pare ca nici tu nu ai habar ce inseaman cuvantul "motor"!
Toate sunt motoare, indiferent ca-s motociclete, autoturisme, camioane samd, toate au motoare cu care functioenaza, inclusiv tractoarele au motoare!
Era necesar sa se specifice, la ce fel de motor se refera!

Dar asta se clarificase deja mai sus, inter mine si userul care a facut topicul.
Tu pentru atata lucru nu trebuia sa mai intervii, mai ales cand nici tu nu ai habar ca "motor" se numesc toate masinile care au motoare, ca doar nu functioneaza cu aer.

| Nimeni10 a răspuns:

Ce iti trebuie motoare?
Nu vezi cate accidente sunt cu motoare, la mine in sat s-au nenorocit multi de 17 ani cu motoare.

| DoruLuGaboaie a răspuns:

Tu fa scoala pentru soferi la 18 ani si ia ti pe B ca mori drequ cu motoretele alea