| anonim1 a întrebat:

am mai postat, scuzati-ma pentru cei care deranjeaza problema mea.Am un ford focus(2001, diesel, 1753 cm, 75 cp, 265 mii km) si cand merg asa la drum dintr-o data incepe sa mearga sacadat(in suturi), atunci nu o pot tura mai mult de 2500 rot/min si scoate un pic de fum negru.Am fost la mai mult mecanici,unii mi-au zis ca ii pompa de injectie, altii ca ii debimetrul de aer, unul mi-a pus testerul si o zis ca ii pompa de injectie spre final.acuma nu stiu ce sa fac, nu vreau sa dau banii pe ceva si sa fie alta problema.Acum cer si parerea voastra, ati mai patit careva asa cu ceva masini? oare ar fi bine sa pun masina pe testerul de la reprezentanta ford (bihor).va multumesc pentru timpul acordata si pentru raspunsuri!

11 răspunsuri:
| FPI a răspuns:

Aceiasi problema ca si tine a avut-o un prieten(Opel Astra) prima data cand a facut era sa o pateasca rau de tot avea in jur de 100 km/h si a intrat in depasire toate bune si frumoase pe la vreo 110 a inceput sa mearga numai in suturi nu se mai tura motorul norocu meu si al lui ca a fost libera soseaua si a mers si la un mecanic si la altul a schimbat una alta apoi nu mai stiu eu cate oricum investitie de vreo 700 de euro si cand colo tot aceiasi problema si intr-un final a ajuns la un mecanic cat de cat stralucit si a schimbat pompa pas cu pas si masina merge ca noua si astazi si ceilalti mecanici toti nu se poate sa fie pompa in concluzie exista mai multi mecanici prosti decat bunistraight face

| anonim1 explică (pentru FPI):

Exista la masina "pompa pas cu pas:"? sau nu am inteles eu

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru anonim1):

Nu exista stai linistit laughing cel mai indicat este sa te duci la reprezentanta evident! De obicei in reprezentante sunt mecanici cu o oarecare specializare pe masinile pe care lucreaza si automat este cel mai indicat sa te duci la o reprezentanta!

| FPI a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Vezi ca nu stii i-a informeaza-te si tu sa vezi ca exista si are 2 denumiriwinking

| FPI a răspuns (pentru anonim1):

Exista la benzinare la diesel chiar nu stiu dar se mai numeste si altfel dar nu mai stiu cumhappy

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru FPI):

Exista motor pas cu pas, pompa in nici un caz rolling on the floor

| FPI a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Crezi ca te-ai documentat suficent?

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru FPI):

laughing cu siguranta laughing

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Nu ca m-as pricepe dar am observat in intrebare ca 2 persoane au spus ca e de la pompa, deci poate e de la pompa.
Daca mai poti mai du-te la niste mecanici si daca mai zice cineva de pompa inseamna ca aia ar fi problema.
Mult Succes si O seara placuta! happy

| Predat0r a răspuns:

@Furtunadiesel In reprezentanta pot sa spun ca sunt numai "dobitoci" ( scuzatimi exprimarea ) dar nici macar nu stiu lucruri elemetare.
Poate sa fie si EGR. Du-te si cumpara de la un magazin de piese auto un spray de curatat EGR.
Ca sa-l cureti pornesti motorul, desfaci filtrul de aer cu carcasa lui cu tot si direct pe teava aceea dai cu spray.
ATENTIE! : nu trebuie sa dai incontinuu. Dai cate putin pana sa termina spray-ul. Se va auzi un zgomot la motor ( ca un troncanit in timp ce dai ) "este perfect normal".

| marus9666 a răspuns:

Ma decat sa te duci la reprezentata la biohor....sau la alti 100 de mecanici( care sa te usuce de bani fara sa iti faca nimic ) mai bine mergi pe incredere si incearca primadata cu pompa. Daac nu e pompa, asta e, oricum nici pompa noua nu strica.Bafta