| PrandeaDaniel a întrebat:

Buna seara, am o problema foarte antortocheata.An data x intalnit cu un baiat care vroia sa-mi cumpere masina m-a sunat am stabilit a venit la mine am mers an parcare a vazut masina si a zis sa faca o proba am fost de acord. Apornit masina a dat cu spatele si a lovit usor pe lateral o masina parcata si oprita neregulamentar.Am coborat jos amandoi neam uitat la masini si nu avea absolut nimic.Am plecat cu acel baiat spunandu-mi sa nu-mi fac probleme de incident, mentionez ca nu detin permis si conducea acel baiat. dupa o plimbare scurta mi-a spus ca e anregula si daca se hotaraste sa ia masina ma suna.Toate au fost bune. Dupa 3 saptamani mi-a venit citatie sa ma prezint la biroul accidente usoare an data x an legatura cu incidentul din data x sa ma prezint cu cel care a condus sau eu ca conducator auo dar eu nu detin permis.Lam sunat pe acel Marian ca asa sa prezentat si nu mi-a raspuns pe urma a anchis definitiv telefonul.Va rog ce ma sfatuiti sa fac cum sa reolv aceasta situatie.Va multumesc.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te prezinti la politie si scrii fix ce ai scris aici, eventual mai corect gramatical laughing
Spui ca te-a contactat o persoana pe nume Marian (sau cum il chema), si i-ai incredintat auto marca... pentru a o conduce de proba, iar in timpul probei, a lovit auto...
Vei vedea ce decizie va lua politia. Probabil il vor cauta pe acel Marian prin ce mijloace stiu ei, tu da-le si numarul de telefon, si toate detaliile pe care le stii despre el.
Mentioneaza in declaratii si faptul ca ai incercat sa dai de el ulterior, si nu ti-a raspuns la telefon.

| PrandeaDaniel explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok multumesc mult si scuzami scrisul.ca nu am scris gramatical.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru PrandeaDaniel):

Cu placere.
In declaratii si in ceea ce le spui politistilor, poti sa scrii si ca "nefiind conducator auto, nu cunosti prevederile legale in caz de accident".
Pentru ca asta este realitatea, soferului i se atribuie vina, nu tie.