| jhon921 a întrebat:

Buna seara, am o toyota prius 2006, gen 2 si urmeaza sa-i fac schimbul de ulei, insa nu stiu ce ulei sa pun. 5w40 știu ca trebuie insa ce marca sa aleg? Mulțumesc

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e corect ce imi da in autodata, si anume o singura motorizare - 1.5 cod 1NZ-FXE, uleiul trebuie sa fie din clasele SL/A1-A3, si se recomanda 5W30. (precum si 10W30 si vazcozitati mai mari, care nu merita puse).
Intra 3, 7 litri cand se inlocuieste si filtrul.

Recomandarea mea pentru motoarele pe benzina este uleiul Mobil.
Asta indeplineste criteriile din manual: https://www.autokarma.ro/......0-4l-mobil

Nu este 5W30, dar nici nu am gasit 5W30 din clasa SL/A1 sau SL/A3.

| Rzn13 a răspuns:

Total quartz 9000 5w40.