| MirelIulian1314 a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare, politia poate sa imi retina talonul doar ca nu sunt proprietar, pentru ca eu am toate actele talon, carte, talonul este curat nu are nici o înstrăinare deci poate sa mi-l retina?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Spui ca nu-i instrainata masina, dar tu cine esti, odata ce masina nu-i propietatea ta?
Ai cum sa dovedesti ca nu ai furat-o cu tot cu acte, ori ca propietarul ti-a instrainat-o tie? Ai contract de inchiriere, ceva?
Talonul se mai poate retine daca sunt nereguli tehnice la masina, accidente vizibile pe tabla, faruri sau nereguli in acte.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia poate retine masina si actele acesteia doar in cateva situatii: masina este furata, a fost folosita la infractiuni, nu poti dovedi ca esti proprietar sau ca ti-a fost incredintata de proprietarul acesteia.
Pesemne in cazul tau n-ai putut dovedi ca o folosesti legal.

| mihai69 a răspuns:

Scurt și la obiect: nu.

| InvatamProgramare a răspuns:

Daca nu vrei sa ai astfel de probleme iti recomand sa vorbesti cu persoana care e propietar al acelei masini sa iti faca o procura in care sa scrie ca el ti-a permis sa ii conduci masina, fara sa fie necesar un contract de inchiriere.