| mihaitza151 a întrebat:

Buna seara.happy
Am si eu o problema cu masina..ieri noapte am incarcat bateria..astazi am facut un drum de 40 de km cu ea am intratla un magazin si am oprit motoru..cand dau sa pornesc nu a mai pornit.uni zic ca din cauza la alternator... electromotoru este bun..se invarte cand dau la cheie.
credeti ca din cauza la alternator?

Răspuns Câştigător
| vmarian a răspuns:

Daca se invarte electromotorul cand dai la cheie, inseamna ca si bateria este buna, implicit si alternatorul...
Poate ca totusi nu te-ai exprimat corect si ai vrut sa spui ca electromotorul invarte atunci cand este bateria incarcata (pe redresor). In cazul asta de vina este alternatorul care nu mai incarca.

| mihaitza151 explică (pentru vmarian):

Cand ii bateria incarcata invarte si porneste laprima cheie.
daca o imping porneste in 5 m o las pornita 10 minute si dupa nu mai porneste.
sigur ii din cauza la alternator

6 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Verifică releul de încărcare și cablurile, să nu fie întrerupte.

| mihaitza151 explică (pentru 0rlando):

Am verificat.
incarca releu.
am undeva un consumator.
nu ati sti cum la.s putea detecta?

| 0rlando a răspuns (pentru mihaitza151):

Nu mă pricep foarte mult la electrică, dar știu pe cineva care a avut aceeași problemă și era de la alarmă. Mergi cu ea la un electrician, altceva nu prea am ce să-ți spun.
Ai putea să cauți pe sub bord fire scoase sau neizolate.

| MrSoapte a răspuns:

Cred ca este de la alternator! Daca nu incarca, masina merge doar pe curentul din baterie! Daca alternatorul e bun, inseamna ca ai un consumator! Din cate stiu eu, vebastul este inamicul bateriilor!

| sergiu100000000 a răspuns:

1. incearca alta baterie
2. duo la un servis auto
3. zi-mi modelul masini sa-ti zic pretul la altelnator funda?