| Sorinvfjw a întrebat:

Bună seara, am un Dacia Logan 1.4 MPI din 2006 și am o nelămurire, aș dori să-i schimb boxele vechi cu unele de la JBL cu tot cu casetofon, dar se poate arde alternatorul de la ele?
Boxele.
https://www.emag.ro/......DY2GBZMBM/
Casetofonul.https://www.emag.ro/......DDSGK7BBM/
Și aș mai dori să aflu mai trebuie să modific ceva la cabluri?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vai, de cand nu am mai auzit mitul asta prost laughing
Nu pateste nimic alternatorul de la boxe noi, chiar daca sunt mai puternice decat cele originale.
Eu am avut statie si subwoofere pe multe masini, incepand de la Dacia 1310. La nici una nu am folosit nici macar condensator, iar alternatoarele si instalatia electrica nu au avut absolut nici o problema.
Pune linistit, iti recomand player Alpine sau Kenwood, impreuna cu boxe din dezmembrari, de pe o masina cu sunet bun: Opel Astra H sau Vectra C, Skoda Octavia 2, BMW e90, Mercedes W211.
Sunt mult mai bune decat cele pe care le gasesti nou, la 300 de lei perechea.
Dar mergi fix pe modelele alea, nu Astra G sau Octavia 1 de exemplu, ca e diferenta de la cer la pamant.
Si nu uita tweeterelewinking

| Sorinvfjw explică (pentru NoTurbinaNoGood):

OK mulțumesc frumos!?