| MelindaVictoria a întrebat:

Buna seara! As vrea sa stiu daca Dacia Sandero Stepway cu roata de 205 are roata de rezerva originala de 205 sau de 185? Intreb asta pentru ca m-am dus sa vad o astfel de masina si am observat ca avea roata de rezerva de 185, iar proprietarul nu m-a lamurit daca asa e normal sau ascundea faptul ca nu e roata originala. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca la sandero e neaparat, dar majoritatea masinilor au un lacas de asta in portbagaj destinat rotii de rezerva de mici dimensiuni, adica difera indicele diametrul rotii e la fel ca celelalte 4 dar roata este subtire fata de cele care sunt pe masina, pentru a economisi spatiu si greutate, mai ales ca ceste roti de rezerva mai scurte sa le zicem sunt cu jante cu tot pe ele.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. In mod normal se poate ca roata de rezerva sa fie diferita fata de ceea ce e pe masina. De ex si eu am jante pe 17 si 16 ( vara si iarna) iar roata mea de rezerva e de aia mica cu care poti merge maxim cu 80km/h. In alta ordine de idei, si daca roata respectiva nu e cea originala, nu vad sa fie o problema neaparat. Atata timp cat e compatibila cu masina e ok. Scopul la roata aia e sa tina doar cativa km pana ajungi la o vulcanizare sa o repari pe cea 205.