| Alexino23 a întrebat:

Ce parere aveti despre Chip Tuning-uri-le care cresc caii putere? Spre ex:http://www.powerchip.ro/ro/home
Motorul se deterioreaz? Motorul rezista sa traga la putere maxima?
OFER FUNDA CELUI MAI BUN SI DETALIAT RASPUNS!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

In general acele cipuri optimizeaza unii parametri de la motor.
Cel mai adesea nu afecteaza cu nimic, ba chiar iti maresc performantele si iti reduc consumul.
Acum desigur, conteaza si ce cip adaugi, in mod normal daca vei pune un cip care iti mai adauga 50% din puterea masini, motorul nu va mai fi la fel de fiabil si incet cu incet vor mai ceda unele piese, aici nu ma refer la motor, in general motorul nu are nici o problema la montarea unui cip, dar vor incepe sa cedeze injectoarele, turbina si asa mai departe.
Plus ca daca montezi un cip mai "mare" trebuie sa inbunatatesti si sistemul de racire, de injectie, si nu in ultimul rand sistemul de franare.

| Alexino23 explică (pentru OldSoul):

Am inteles. Poti sa ii pui si chip mai mare de 50%? spre ex:100%? sau mai mult?
Si daca ii bag un pack complet, ca asta? http://www.turbineauto.net/upgrade-turbo SOFT + TURBO + EVACUARE + ADMISIE + INTERCOOLER + INJECTOARE? nu mai afecteaza motorul? si daca ii bag astea turbo cu injectoare si toate astea si turbina, si astea cresc caii putere, nu?

| OldSoul a răspuns (pentru Alexino23):

Da, toate acelea cresc puterea motorului, daca faci un upgrade complet nu vor afecta motorul, dar consumul va creste considerabil, si durata de viata a motorului e posibil sa scada dar nu foarte mult, acum depinde si de modul in care il utlizezi, dar daca o faci si o pui bine la punct nu vei avea probleme cu motorul, de precizat e ca si transmisia trebuie inbunatatita, sa faca fata la acel cuplu.
In general dintr-un motor poti scoate o putere mult mai mare fata de cea care e ea standard, insa va polua enorm, de asta majoritatea motoarelor sunt limitate si puterea lor e mult sub ceea ce pot dezvolta.
Intrebarea este daca merita sa bagi acea suma de bani...

| Alexino23 explică (pentru OldSoul):

Da,doar daca iti place mult viteza laughingoricum, multumesc mult! big grin

| OldSoul a răspuns (pentru Alexino23):

Daca vrei viteza ai moatoare mari.
Singurul lucru care te face sa investesti bani in tuning motor e sa obtii ceva performante, sa ai o masian "normala" dar mai puternica decat celelalte.

| Alexino23 explică (pentru OldSoul):

Inteleg! Multumesc mult! big grin