| Giuliamadalinaanisoara a întrebat:

Bună seara! Dacă am accidentat mortal un biciclist seara pe drum neiluminat, fără vestă și băut, ce pedeapsă pot primi?

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

E omor din culpa. În funcție de situație primești pedeapsă la închisoare cu suspendare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil închisoare cu suspendare

| relian a răspuns:

Depinde ce se descopera la analiza, ce spun polististii, a cui a fost vina.
Daca respectivu nu avea vesta si era si baut, aia nu inseamna ca doar el este vinovat, doar pe motiv ca mortul totdeauna este de vina.
La fel de bine ai putea sa fii si tu vinovat. Politia isi inspecteaza masina, constata daca era sau nu in regula, cu ce viteza te deplasai, daca luminile erau in regula.
Daca se descopera ceva in neregula si la masina ta, vei merge la bulau, pentru ca este si vina ta.
Ce pedeapsa o sa iei? Depinde cum am spus ce se descopera la tine si la masina ta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de circumstante si de proces.
Daca 'circumstantele' sunt precum ale accidentului facut de Vlad Pascu, faci luni de arest si completezi cu niste puscarie.
Daca nu se cumuleaza alte incalcari din partea ta, care au dus la accident, ai sanse si sa iesi nevinovata... Foarte mici, si probabil nu se va intampla, mai ales daca momentul/pozitia impactului a fost regulamentara pentru biciclist si neregulamentara pentru tine.
Adica mai poti iesi nevinovata daca biciclistul beat si neiluminat ti-a iesit in cale de pe un drum fara prioritate, dar daca el circula regulamentar pe partea dreapta iar tu l-ai spulberat, nu te prea ajuta pe tine faptul ca el era beat. Cum nu te ajuta nici faptul ca drumul era neiluminat. Folosesti farurile si mergi in limita vizibilitatii oferita de ele.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai ades se intocmeste dosar penal, in urma unui accident rutier, care este soldat cu victime colaterale sau decese.
Implicarea deceselor intr-un accident poate fi considerata una dintre cele mai grave dintre cazurile penale pe acest domeniu, acesta pedepsindu-se cu inchisoarea.