| Hermina_Andronache_1970 a întrebat:

Imi apare martorul aprins,cu cheia blocat, la Fiat Punto 2006, si nu porneste. Dati mi o explicatie si ce sa fac! Va multumesc!

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cel mai ok pentru dianostificare ar trebui facuta o diagnoza auto cu un tester.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu citeste cheia.
Masina este dotata cu "imobilizator", iar cheia are un chip in ea, care trebuie citit de catre imobilizator, ca sa iti dea voie sa pornesti motorul. Cand ramane becul aprins, cel mai probabil imobilizatorul nu a recunoscut cheia (chipul din ea), si din cauza asta nu porneste.
Primul lucru pe care il poti face, este sa incerci sa pornesti masina cu cealalta cheie pe care ar trebui sa o ai. Daca nu merge, atunci nu ramane decat sa faci diagnoza, sa vezi ce eroare apare.