| rudibob a întrebat:

Buna seara! Intreb pentru cei care cunosc.
Masinile plug-in sunt scutite de impozit sau se plateste si la ele dar 50%? Ma intereseaza pentru o mazda cx60 cu motorizare 2.5 plug-in cat ar fi impozitul. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

Da, in codul fiscal asa este prevazut si Consillile Locale pot sa il reduca si mai mult (nu sa il creasca).
Asta inseamna ca depinde unde ai domiciliul, dar noroc ca e un
site unde pui orasul si datele masinii si ai suma:

https://impozitauto.ro/

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Şi posesorii de maşini hibride vor beneficia de reduceri. Aceste reduceri vor fi stabilite de consiliile locale. Însă reducerile pentru maşinile hibride nu vor putea fi mai mici 50% din valoarea impozitului stabilit pentru un vehicul cu motor termic similar.