| CatalinAndra a întrebat:

Sunt nou pe aici si nu stiu daca adresez corect intrebarea. In speranta ca voi gasi aici niste raspunsuri mai bune decat cele ale "mecanicilor" la care am apelat, am zis sa incerc si prin a cere ajutorul vostru. Am un Fiat Doblo Multijet 1.3 2007, si cam de vreo 3- 4 luni a inceput sa emane un miros foarte neplacut in masina(de noxe).( Excludem faptul ca in aceste luni mi s-a schimbat senzorul de temperatura(cel care intra in catalizator) de 4 ori, motivul fiind lovirea repetata a acestuia de "o piatra") Revenind la mirosul neplacut, mi s-a spus ca este de la racordul flexibil deoarece era fisurat(costa in jura de 8 milioane), am schimbat doar ce era fisurat ( 100 lei ). acelasi miros. Le'am spus celor de la autoferrara ca si inainte si dupa ce am schimbat bateria(asta ar fi fost cauza) masina se balbaie atunci cand o pornesc cateva secunde intre 900 ture si 800 (dau si eu cu presupusul). Au trecut cu vederea re'amintindu'le asta azi. Am fost astazi din nou la ei la reprezentanta pentru ca, sambata dimineata cum spuneam si mai sus de acel senzor, iar a aparut in bord martorul motor, rezultat in urma "lovirii" acestuia. Si ca urmare, masina nu mai pornea decat din a 10'a cheie. Pornea dar imediat se oprea. Cei de la Autoferrara mi'au spus ca ba e de la presiunea din ulei ca nu mai avea(i'am facut revizia la ulei+ filtre ce mai e pe acolo.), ba de la senzorul respectiv(si acela a fost schimbat). In seara asta am pornit iar masina asa de curiozitate. A pornit imediat, dar tot cu aceeasi balbaiala de turatii pentru vreo 2-3 secunde, tot cu acelasi miros neplacut de te dai jos din masina ca nu poti sta de el, si ca un BONUS laughing Asta ma amuzat enorm. Cand apas simultan pe ambele butoane de inchidere ale geamurilor, imediat scade turatia motorului, se balbaie cum spuneam si mai sus 2 secunde. Am filmarea ca dovada, daca o pot atasa desigur pe aici. Deci stie cineva ce are "fericita" mea masina? Va multumesc mult si scuze daca am greseli. E prima data pe site. big grin

1 răspuns:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sigur nu e pompa de injectie sau vreun injector? bujiile cand le-ai schimbat? un mecanic bun nu-si bate joc de tine, daca esti din Bucuresti iti recomand un mecanic bun Oancea Gabriel 0722943720