| Marius_Zaharia_2000 a întrebat:

Bună seara TPU.ro,am și eu o problemă cu un Mercedes V220, din anul 2001.
Acum 2 săptămâni, mi s-a oprit mașina de vreo 3 ori,am ajuns intr-o parcare și mi s-a aprins un pinion roșu în bord,știind că asta a însemnat că trebuie schimbat uleiul de la cutie(automată),bun, am pus 1L,de ulei, am mers 5 KM și s-a oprit iar,cred că am pus uleiul necorespunzător,dacă cineva mă poate ajuta, aș fi pronfund indatorat.
Mulțumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Semnul ala nu arata doar ca nivelul fluidului este scazut in transmisie.Deci poate fi sensoru defect, poate fi nivel scazut de fluid, poate fi temperatura mare a fluidului(cea mai comuna) sau poate fi presiunea fluidului.Nu te apuca tu sa pui lichid asa dupa ureche, daca nu stii exact care este nivelul.Cred ca nici nu ai joja la masina aia sa poti verifica.Nu stiu sigur dar parca asa is masinile germane nau joja la transmisie, cele dupa 2000, nu stiu alea dinainte.Deci tu de unde stii ca ai nivelu scazut la fluid? Semnul ala ce tu spui arata ce am scris mai sus.Si ulei cum spui tu trebuie sa pui flui de transmisie asa se numeste, apoi trebuie sa scrie cumva pentru transmisie automata, eventual intrebi de unde cumperi.

| Marius_Zaharia_2000 explică (pentru relian):

Salut,mi s-a oprit masina de 3 ori,mi s-a aprins acel senzor,apoi am bagat in viteza si am incercat sa merg cu ea,dar mergea foarte greu, adica nu mergea ca inainte, i-am pus fluid crezand ca e de acolo, am vorbit cu cineva ca masina trebuie ridicata cu rotile pe fata, apoi uleiul trebuie incalzit la 60 de grade, bine dar eu nu am facut lucrul asta.

| relian a răspuns (pentru Marius_Zaharia_2000):

Corect,asta voiam si eu sa spun, sau asa am spus, dar se pare pentru unia sa asculti muzica trebuie sa fii de meserie.In sf nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, fiecare cu cei place.De ce comentam? pentru ca unia se pare vor sa impuna si altora ce le place lor.Sa nu confundam placerea cu indoctrinarea.

| Marius_Zaharia_2000 explică:

Litrul acela de ulei l-am pus după 2 zile.