| gheorghe92 a întrebat:

am cumparat o masina inmatriculata in Romania si vreau so trec pe mine ce acte imi trebuie si ce taxe trebuie sa platesc multumesc funda!

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mergi la un birou auto si afli tot ce te intereseaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in primul rand daca masina are platita taxa de prima inmatriculare nu trebuie sa o mai platesti.

restul actelor
-autentificare rar
-rca pe numele tau
-taxa de inmatriculare si taxa certificat de inmatriculare
-taxa pentru numere daca vrei sa le schimbi sau vrei preferentiale
-dovada de la fisc de neurmaririe fiscala pentru tine si fostul proprietar
-act d vanzare cumparare

| gheorghe92 explică (pentru suntserios):

Masina a fost inmatriculata prima data in 18.08. 2008

| suntserios a răspuns (pentru gheorghe92):

Ai scapat

| BassHunter13 a răspuns (pentru suntserios):

Nu a scapat! Daca a fost reecuperata taxa sau sa inmatriculat prin instanta atuncea va fi nevoit sa plateasca inca odata taxa de inmatriculare!
gheorghe92 -trebuie sa mergi la Finante si sa iti dea o hartie cum ca a fost sau nu a fost reecuperata taxa! Daca nu a fost pe baza acelei harti Politia Rutiera iti inmatriculeaza masina! Fara ea nu ti-o inmatriculeaza nimeni!

| gheorghe92 explică (pentru BassHunter13):

Am fost la finante si mi-a dat o adeverinta ca nu a fost restituita taxa

| BassHunter13 a răspuns (pentru gheorghe92):

Atuncea gata..nu mai trebuie sa platesti taxa