| sbego a întrebat:

Am o bicicleta Issimo rsl 300 care are sistem de franare "dengtai" (ceva chinezesc), placutele de frana sunt uzate...am fost in 3 service-uri si au zis ca nu au placute pentru acea firma.m-ati putea ajuta va rog? unde as putea gasi placute de frana pentru sistem de franare Dengtai?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Trebuie incercat sistemul de franare de pe MTB Bergamot, s-ar putea sa se potriveasca pe bicicleta ta!

8 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Dengtai este doar o societate din grupul cu acelasi nume creat in China in 1996. Sunt renumiti in productia de celule fotovoltaice industria constructoar de masini si ca o ramura a acestei industrii face parte si constructia de biciclete, piese de schimb si accesorii. Problema este ca nu stiu ce ai pe fata, pastile rotunde cu sau fara opritor si diametrul lor, la fel si pe spate! Nu doar Romania se confrunta cu astfel de probleme in multe tari din Europa este "criza" asta, de piese de schimb si nu mi-o pot explica, doar o cerere redusa la modelul acesta de biciclete Uite aici daca le vezi, spune-mi si mie ce model ai :
www.evanscycles.com/categories/components/brake-pads

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Poate fi si asa ceva la dengtai-ul tau :...33032.html

| sbego explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Multumesc foarte mult de ajutor..sincer nu am desfacut placutele..nici frana..nu sunt un mare meserias..am dus bicicleta la mai multe service-uri..si mi-au spus sa nu au modelul acela ..nici alte placute care sa potriveasca..ma gandesc sau iau alt mecanism de franare...se poate sa iau doar partea aceea mecanica? discurile sunt ok..la fel si calburi..manete..doar partea mecanica cu placutele..se poate inlocui?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru sbego):

Masoara-le diametrul, grosimea stiu ca trebuie sa fie intre 5 si 5.5 mm! Salut sbego!

| sbego explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Multumesc mult, zilele urmatoare voi merge inapoi la service si voi vedea ce pot rezolva

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru sbego):

Asta-i modelul pe care l-ai putea adapta :...-2014.html

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru sbego):

Trebuie incercat sistemul de franare de pe MTB Bergamot, s-ar putea sa se potriveasca pe bicicleta ta!