| Tănase_Robert_1999_cQpl a întrebat:

Bună, TPU! Am o problemă, am cumpărat o mașină din UK, am adus-o în țară, am fost și mi-am luat numere provizorii, după care am fost l R.A.R. cu ea, acolo am rezolvat, după care am vrut să o înscriu, am fost am depus actele după care mi s-a spus la telefon că nu se poate să-mi dea numerele pentru că de pe certificatul de înmatriculare, este greșit document reference number, acel număr al certificatului, și mi s-a spus să trimit certificatul de export înapoi în UK la DVLA, l-am trimis și acum aștept să ajungă înapoi! Întrebarea mea, este de ce este incorect acel număr ce să fac pentru că îmi va expira și R.A.R-ul! Aștept răspuns! Dau fundă! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Deci, rar-ul/verificarea iti expira la doi ani de cand l-ai facut, si mai mult ca sigur nu va dura atat, deci problema ta ramane certificatul de autenticitate.
Pentru asta trebuie sa faci iar programare la RAR pentru. autentificare, mergi cu masina acolo la data stabilita, pentru ca trebuie sa faca iar poze la serii(fara sa mai faci inca o data frine, noxe, etc) iti iei certificatul nou si pleci. Aceasta "distractie" o sa coste undeva la 130 de lei, deci da, trebuie platit din nou, doar ca nu platesti cat ai platit prima data, si nici nu-ti vor verifica masina.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intrebarea asta trebuie pusa la cei din UK, nu noua., Ca nu avem de unde sa stim noi ce numar este gresit si de ce.
Oricum nu poti folosii masina pana nu ai toate actele in ordine sa o poti inregistra.
Greseli de acest gen s-ar putea apare, daca cineva a facut acte false... ca sa vanda masina. Dar, trebuie sa astepti s avezi ce spun cei din UK.

| OldSoul a răspuns:

De ce e gresit acel numar, nu avem de unde stii, dar nu e mare tragedie, RAR-ul, sau mai bine spus, verificarea propriuzisa este valabila in general 2 ani, (exista unele exceptii pentru alte categorii de autovehicule) acesta ramane valabil, deci nu va trebui sa mergi pentru verificare la rar cat timp nu dureaza mai mult de doi ani rezolvarea problemei.
In schimb, certificatul de autenticitate este valabil doar 60 de zile, daca expira, el va trebui inlocuit, pentru asta vei merge din nou la rar, cu actele masinii, vei completa o cerere si vei platii undeva la 140 de lei, si vei primi un alt certificat valabil.

| Tănase_Robert_1999_cQpl explică (pentru OldSoul):

Aha, daa pentru asta mai mult pentru că îmi va expira RAR-ul și de asta RAR-ul va trebuie plătit iarăși nu?

| OldSoul a răspuns (pentru Tănase_Robert_1999_cQpl):

Deci, rar-ul/verificarea iti expira la doi ani de cand l-ai facut, si mai mult ca sigur nu va dura atat, deci problema ta ramane certificatul de autenticitate.
Pentru asta trebuie sa faci iar programare la RAR pentru. autentificare, mergi cu masina acolo la data stabilita, pentru ca trebuie sa faca iar poze la serii(fara sa mai faci inca o data frine, noxe, etc) iti iei certificatul nou si pleci. Aceasta "distractie" o sa coste undeva la 130 de lei, deci da, trebuie platit din nou, doar ca nu platesti cat ai platit prima data, si nici nu-ti vor verifica masina.