| AestheticPerf a întrebat:

Buna TPU! Am un BMW Seria 3 E90 318i 2.0 benzina 143 CP din 2006 cu distributia pe lant. Ce ulei sa pun in motor sa fie decent sau chiar peste decent? Nu ma refer la firma de ulei neaparat, ci la coeficienti. FUNDA!

2 răspunsuri:
| badpanda a răspuns:

Conteaza si firma.
Daca vrei sa vezi toate datele tehnice descarci fisa produsului in format PDF de pe site-ul producatorului.Asa o sa observi de exemplu ca vascozitatea la 100 de grade variaza destul de mult la diferite uleiuri in functie de producator chiar daca pe toate scrie 5W30.
Cantitatea de cenusa reziduala, temperatura de aprindere, etc.
Mos Craciun nu exista.

| InOrOut a răspuns:

Castrol 5w40 pentru benzinare 6 litrii