| tinichigiuuviitor a întrebat:

Buna TPU...dau fuditsaa!tongue....As dori sa stiu daca repar masini la mine acasa si nu am nici un fel de autorizatie si vine garda, dar eu nu am nici o masina in curte imi poate face ceva?big grin

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca cel la care repari sa zicem ca nu e multumit de lucrare sau face o sesizare la politie ca asa i se scoala lui sau ceva, prima oara primesti avertisment indiferent daca faci sau nu acest lucru. Daca exista mai multi martori care te-au vazut facand asta... atunci e grav. Prima oara dosar penal pentru evaziune fiscala pentru ca iei bani fara sa lucrezi, apoi amenda pentru ca nu ai oferit garantie pe lucrare care este intre 1700 si 5000 de lei, apoi la a doua abatere dosarul intra in desfasurare si risti puscaria dar la a doua abatere. Cel mai bine iti faci un dosar ca PFA adica persoana fizica autorizata, si poti lucra linistit cu conditia de a da factura si a platii impozit pe ceea ce faci si cu ocazia asta cand iesi la pensie ai si contributiile platite si iei pensie, daca lucrezi fara ajungi la batranete fara nici o sursa de venit si nu este prea placut...

| a1doru a răspuns:

Daaa.iti ia ''caii de la bicicleta''! rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa faci asa ceva? Iti asumi practic responsabilitatea pentru cand omul conduce masina reparata de tine, pentru siguranta lui, pentru viata lui! In cel mai rau caz, iti da o amenda de trebuie sa faci imprumut la banca sa o platesti sau poate te alegi chiar cu dosar penal.

| newparts a răspuns:

Pai poti sa-ti faci un pfa(persoana fizica autorizata) sau un ii(intreprindere individuala) si atunci poti dormi linistit - problema nu este daca gaseste sau nu o masina in curte la tine ci cand pica vreo piesa montata de tine in garantie si nu te poti intelege cu proprietaru masinii atunci e problema ca nu vine numai garda ca vin mai multi. bafta