| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU imi puteti spune ce inseamna consumul de benzina la %, cai putere CP, si de cat poate fii motorul, as vrea sa stiu ca am auzit pe cineva care are masina si zicea chestile astea si nu stiu la ce foloseste, influenteaza masina sau avantajeaza? DAU FUNDA.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Consum de benzina se calculeaza in litri pe suta de km, este gresit cand se spune sau scrie, de ex. 8%, 10%, etc, corect este 8 l/100 km, 10 l/100 km, etc.
De regula cu cat capacitatea cilindrica a motorului este mai mare, cu atat consumul este mai mare.
Un motor mai mare are putere mai mare si viteza poate fi mai mare dar are si un consum mai mare.

1 răspuns:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Se referea la cati litri de benzina se consuma la 100 km yin yang, la puterea motorului (marime fizica masurata in cai putere) si la capacitatea cilindrica (sub 1000 cmc, peste 1000, peste 2000 etc; cmc=centimetri cubi).
Toate caracteristicile astea tin de fiabilitatea masinii. Fiecare marca/tip de masina are caracteristicile ei. Masina nu poate fi nici influentata, nici avantajata, ca nu e o persoana(slava cerului!).