| Luci88 a întrebat:

scuze de intrebaresad Ce inseamna la o masina cu sachimbator automat acele litere pe schimbator? P -R -N -D -S? Fundakiss

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

P - Parcare, iti blocheaza masina sa nu fuga din parcare

R - Reverse, dai cu spatele

N - Neutru. Din cate am auzit, cand o pornesti trebuie sa fie pe N (cred ca e asemanator cand scoti din viteza)

D- Drive. Cand conduci normal.

S- Tot condus normal dar parca doar cu primele 2 trepte.
Funda?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P=modul park.Transmisia este blocata. Masina nu se poate tracta.Ca sa protejezi cutia este bine sa tragi si frana se mana cand o parchezi in panta.
R =marsarier.
N=liber poti sa o tractezi.
D=drive condus normal inainte
S=modalitate sport
Poti sa scoti cheia din contact doar in P.
Ca sa pornesti masina trebuie sa fie in P si sa tii piciorul pe frana.

| ginoeugen23 a răspuns:

S vine de la sport... adica schimbi cand vrei tu... de aceea ai si un + - acolo