| Andrei2014 a întrebat:

vin cu o intrebare care ma cam streseaza de cateva zile.As dori sa achizitionez un golf 3 si am observat ca pe schimbator este R(Marşarier) Problema e ca eu scoala de soferi am dat-o pe logan unde pe schimbator prima este 1 acuma stiam ca trag schimbatorul spre stanga si bag 1-a, dar aici la golf cum are prim-ul R cum fac cu vitezele? ca nici nu stiu cum trebuie sa trag sau.straight face nu stiu sa explic sunt nedumerit si eu

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La toate masinile pentru marsarier este R.Asa ca bagi in viteza asa cum ti se arata acolo.In functie de masina bagi in fata sau in spate.Cu apasare pe maneta sau fara.

| RB26DETT a răspuns:

Din cate am vazut, R-ul ala este langa treapta 1 [ma refer la graficul de pe schimbator], cand este pe punctul mort apesi pe schimbator, si dai de el ca si cum l-ai baga in treapta 1 dar tii apasat.
Nu-ti recomand golf 3, mai bine-ti iei un volvo v40, o conduci mult mai usor, cu toate ca este mai lunga, mult mai sigura, nu rugineste [cel putin a mea nu are rugina deloc, tot un v40 din 97 ]
O masina ce este foarte usor de intretinut, foarte fiabila, nu am schimbat decat consumabilele de 3 ani de cand o am si ce i-am mai schimbat eu farurile cu unele aftermarket sa o fac sa arate mai bine.
Ca masina din 97 pot spune ca intrece lejer un golf 4 din 2000+ cam la toate deoarece este mai sigura decat un golf 4, mai confortabila decat un golf 4, mai fiabila decat un golf 4, duce mai multi km decat un golf 4, mai rezistenta decat un golf 4, mai incapatoare decat un golf 4, vireaza foarte tare. [la un v40, pentru a baga in marsarier ai la schimbator o maneta pe care o tragi cand esti pe punctul mort si atunci in timp ce o tii sus bagi in treapta 1]
Sa spun asa mai pe larg, acum 3 ani am dat 2000 de euro pe un v40 din 97, motor 2.0i [consum 8.5 mediu] + GPL, 136 cai putere, 400 000 km la bord [atat are acum], full option, tapiterie din piele, numai piele peste tot, pe bord in partile inferioare mai vezi putin plastic in rest... si nu am treaba cu masina, sprintena, la -20 de grade porneste la sfert de cheie pe cand un golf 3 la -20 de grade porneste poate din a 2-a a 3-a cheie, depinde cat de multi km are peste 200 000 si ce altceva sa-ti spun, nu-ti lua o conserva de masina! te rog! daca-ti iei o masina, ia-ti una buna care sa te tina mult si bine, eu unul masina asta nu o voi vinde vreodata, nici daca ar fi sa-mi mai iau una!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te adaptezi ca naiba, de aia ai luat permis si esti sofer. O sa te urci in masina si ai sa iti dai seama cum merge schimbatorul, eventual intrebi pe vanzator si gata

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vitezele de mers in fata sunt la fel la toate masinile, difera doar R-ul.
La Golf 3, daca imi aduc aminte bine, dai schimbatorul spre stanga, il apesi in jos, in momentul in care il apesi iti permite sa-l mai dai putin in stanga (mai la stanga fata de viteza 1), apoi il dai in sus. Nu o sa te incurce la viteza 1, daca nu apesi pe maneta nici nu stii ca-i si R-ul acolo.
Si un sfat: fugi de Golf 3, sunt cele mai nasoale Volkswagen-uri pe care le-am vazut. Ruginesc si cedeaza consumabilele ca la o Dacie 1310, si nici macar performantele nu-s bune. Doar daca e diesel mai merita.

| viotedy a răspuns:

Nu te complica cu golf 3=numai probleme. Cedeaza toate pe rand la el.