| valhala90 a întrebat:

Buna tuturor.Am o mare problema la scuterul meu.Am un scuter cu pornire la pedala in 2 timpi si a avut niste probleme la magnetou si i l-am schimbat cu tot cu volanta.Acum pornesc dar scuterl trage inapoi.Adica in loc sa mearga normal in fata el trage sa se duca in spate.Nu stiu cum sa procedez.Am inteles ca se poate sa fie de la avans(dar um se regleaza), sau de la ambreiaj(care l-am luat de la alt motor identic). Pana la urma cei pot face.Va rog din suflet sa ma ajutati!

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu exista problema asta decat dintr-un singur motiv. Are avansul extrem de prost reglat si din cauza avansului roata trage inapoi dar cu viteza foarte mica. Altceva nu poate fi iti spun 100% la nimic indiferent masina, scuter, motocicleta, avion si ce mai vrei tu este singura problema care poate exista. Daca o sa cauti pe Google au pus extrem de multe persoane problema asta si au rezolvat-o dupa saptamani intregi de teste, le-am spus la multi fiindca imi veneau in service-ul auto cu aceste probleme si li se parea ciudat dar cauta si ai sa vezi. In timp s-au convins si ei. Daca nu ai marsarier cum era la BMW-urile vechi si cu siguranta nu ai aceasta este problema. Se intampla numai la motoarele in 2 timpi. Ca dovada s-a mai discuta si aici http://www.motociclism.ro/....../index.php si in extrem de multe locuri. Vorbeste cu un mecanic bun sau du-te la un service auto bun si se rezolva problema. Nu te costa foarte mult nici macar in service maxim 30 de lei la unul decent nu la service-uri de fite ca aia oricum nu fac treaba, dar si un mecanic bun particular poate rezolva problema cu pret mult mai bun!

| a1doru a răspuns:

O fi ramas blocat in marsarier rolling on the floor

| a1doru a răspuns:

Tu nu stii man de gluma? normal ca m-a distrat modul in care ti-ai expus problema.ce ai uitat tu sa spui[sunt aproape convins],este faptul ca,atunci cand dai la pedala, iti cam da peste picioare[iti ''intoarce'' pedala]. daca este asa, inseamna ca ai avansul prea mare.

| valhala90 explică:

Ai probleme omule...dar nu te manifesta pe topicul meu ca eu incerc sa cer sfaturi de la persoane care ma pot ajuta.nu de la altii ca tine