| Mzg_Madalina_1993 a întrebat:

Buna tuturor. Vin si eu cu o intrebare la voi sa vad daca exista vreo metoda ok. De cativa ani sunt stabilita in Italia, venind cu masina personala inmatriculata in Ro. Exista vreo sansa de la distanta sa pot face itpul la masina fara ca masina sa ajunga fizic la itp? Pt a o tracta pe trailer ma costa in jur de 500 600 € si sincer nu merita caci masina este veche din 2002. Aici in Italia mu te baga in seama sa iti faca itpul daca masina e inscrisa pe alt stat
Stiti voi vreo metoda in afara de tractat? Merci pentru raspunsuri

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-ar putea sa poti face inspectia tehnica in Italia, dar nu va fi valabila international, ci doar in Italia. Deci spre Romania, tot cu platforma va trebui sa vii.
Doar ITP-ul din Romania este valabil international, masina fiind inmatriculata aici. Si nu, nu se poate face de la distanta, trebuie sa ajunga masina aici.
O varianta probabil mai convenabila pe termen lung, ar fi sa-ti inmatriculezi masina in Italia, daca tot spui ca te-ai stabilit acolo.
Teoretic ai voie sa circuli doar 6 luni cu numerele romanesti, daca locuiesti in alta tara.

| Mzg_Madalina_1993 explică:

Suna ciudat intrebarea dar vreau sa stiu o treaba. Gen daca se poate face un itp la masina masina nefiind fizic in tara. sau daca exista un itp care accepta in Romania asta si imiputeti spune exact. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

| suntserios a răspuns (pentru Mzg_Madalina_1993):

Cum ai putea sa faci IPT la o masina care nu e in Ro?
PS. Ar trebui sa iti inscrii masina in IT daca esti acolo rezident, pentru ca teoretic nici nu ai aivea voie sa circuli cu ea pe RO

| Mzg_Madalina_1993 explică (pentru suntserios):

Da sunt rezidenta doar ca noi ne dorim sa ne intoarcem si masina are tot nr romanesc ca ne costa un nr italienesc 1000€ si nu merita caci masina si asa e veche. Da multumesc pentru informatie. De circulat nu mai circul cu ea de 3 ani. Multumesc pentru raspuns si pentru timpul acordat