| invizita a întrebat:

vreau sa cumpar un scuter de 125 adus de afara, si sa il inmatriculez la politie, ce documente trebuie sa imi dea vanzatorul si unde pot verifica daca e furat sa nu? si care sunt pasii pentru inmatricularea lui? multumesc! dau funda raspunsului cel mai concret.

Răspuns Câştigător
| Bοgdαη a răspuns:

1. Fisa de inregistrare, se completeaza de catre solicitant la masina sau
calculator datele despre detinator (A) si vehicul (B)

2. act de identitate solicitant, certificat inmatriculare firma, original
+ copie;

3. act de proprietate, original + copie; factura, adica;

4. dovada ITP (nu e necesara la vehicule noi);

5. carte identitate vehicul, original + copie;
* necesita securizare la RAR, cost estimativ 12 RON;

6. dovada plata prin o.p. TAXA DE INREGISTRARE, 40 RON, cont
RO70TREZ70021360250XXXXX, Directia de Trezorerie si Contabilitate Publica
a Municipiului Bucuresti, titular Primaria Municipiului Bucuresti, cod
fiscal PMB: 4267117; original si copie;

7. idem PLATA CONTRAVALOARE CERTIFICAT DE INREGISTRARE 24 RON, orig+copie;

8. idem PLATA CONTRAVALOARE PLACUTEI CU NUMARUL DE INMATRICULARE 30 RON,
orig+copie;
* - 6, 7, 8 - daca e persoana fizica, plata la posta sau CEC (mai exista?!);

9. imputernicire pentru cel care depune toate astea de mai sus, care
trebuie sa aiba si stampila firmei la el.
* - daca e persoana fizica e mai dificil, am inteles ca trebuie imputernicire de la notar;

Placutele si certif. de inregistrare se inmineaza personal solicitantului
sau delegatului (imputernicire + stampila).

Atentie! Conform legii, seara si sau in conditii meteo nefavorabile
trebuie sa porti vesta, e bine sa o tii sub sa daca te intreaba Garcea.

Pot fi conduse de persoane de peste 16 ani, posesoare de P.C. sau curs de legislatie rutiera. Este interzisa transportarea persoanelor sub 14 ani.

Ocupantul (ocupantii) trebuie sa poarte casti de protectie.

O persoana poate fi transportata NUMAI daca este specificat la nr. de locuri 2.
Bafta!

1 răspuns:
| viotedy a răspuns:

Trebuie sa aiba vama platita si de unde-l cumperi sa-ti dea factura sau contract de vanzare-cumparare.nu ai cum sa verifici daca e furat.te duci cu el la RAR- la data la care te planifica la telefon-si ii faci CIV-costa 400 ron.acolo sunt in baza de date toate scuterele din tara-nu cred ca si din afara ca sa afli daca e furat.in banii astia ii face si ITP.Cu contractul de V-C, odata iti da si o fisa pe care mergi la primaria de domiciliu si pui niste stampile. faci asigurare pe 6 luni.cu contractul,fisa,buletinul,CIV-ul, taxa de inmatriculare+taxa pentru certificat -platite la BCR, stiam+taxa numar, mergi la inmatriculari.s-ar putea sa-ti ceara si autentificare fiind adus de afara, dar intrebi la RAR daca-ti trebuie.