| florincim a întrebat:

Buna ziua.Am cumparat un golf 5 diesel din 2006, 1.9 tdi,si am o problema cu ac,cand baga rece cand baga cald,nu stiu cum sa l setez pentru ca nu are buton de ac, are econ, este vreo smecherie pe care nu o stiu.va multumesc

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O rablă de masină la ce naiba ti a trebuit vechitura asta din 2006? Costa bani reparatia si o sa o tot repari fiind veche cad piesele pe rind, du o in service reparatii auto, ei sunt singurii care stiu sa iti faca aerul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Atunci cand activezi "ECON", de fapt dezactivezi AC.

Din ceea ce spui, "problema" este ca nu stii sa lucrezi cu o clima automata (climatronic). Baga-i temperatura optima (intre 21 si 24 de grade), iar el va sufla cald sau rece (sau deloc), in functie de ce este nevoie.
Nu stiu cat de prost este climatronicul de Golf 5, dar eu in Opel las 21 de grade in ambele zone, si nu ma intereseaza cand si ce baga. Mereu am geamurile curate si temperatura perfecta in masina. Asta inseamna clima automata.

Daca esti incepator si il bagi pe 19 grade, sau HI/LOW, normal ca iti baga aiurea. La fel si ventilatia, e bine sa o lasi sa sufle automat, altfel va trece de pe cald pe rece foarte brusc si deranjant. Deci lasa pe auto tot, si baga-i o temperatura normala.