| Avr a întrebat:

Buna ziua
Am cumparat un scuter malaguti 2t motor de 50 cc, am schimbat contactul vechi cu unul nou, cand bag cheia in contact suna alarma vreo 2 secunde dupa se opreste alarma dar scuterul nu vrea sa porneasca, oare stie cineva care e problema?

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

Pai ai doua posibilitati:

- la contactul cel nou, ori nu e fix de acelasi tip cu cel vechi, ori ai zapacit firele, sper ca ai facut poze inainte sa il dai jos. aici n-ai ce face decat sa verifici si rasverifici, evetual sacrifici niste RON si te duci la un electrician auto.

- Malaguti are imobilizator electronic, cipul e in plasticul cheii originale, daca ai pierdut-o ai pus-o, daca mai ai cheia originala trebuie desfacut plasticul cu grija si mutat la cheia noua. Daca ai acte la el, dar nu mai ai cheia, telefon la reprezentanta si dupa ce le dai numere de sasiu sau ce mai cer ei, iti fac alta cheie.
Daca nu mai ai nici cheia originala, nici acte, atunci ai multe piese de schimb pentru Malaguti si poti da anunt cu "dezmembrez scuter Malaguti..." ca nu merita banii sa iei alta unitate de control.